שאלות ותשובות

 

מהו קומפרסור?

 
קומפרסור, בעברית מדחס, הוא למעשה מכשיר שיכול להגיע במגוון רחב של גדלים ומטרתו לדחוס חומר מסוים. ברוב המקרים מדובר באוויר אם כי ישנם מדחסים שדוחסים גם גזים שונים, כמו למשל במערכות מיזוג אוויר, וכמובן גם נוזלים ולאו דווקא מים. המדחס יכול להיות גדול מאוד, לעתים בגודל של חצי חדר, ולעתים קטן מאוד כמו זה שאנו פוגשים אצל רופא השיניים, אותו מדחס קטן שמנקה לנו את השיניים אחרי ניקוי אבן ומגוון פעולות אחרות. הקומפרסור פועל באופן חשמלי והדחיסה שלו מתבצעת על ידי הכנסת חומר נוסף אל נפח שאינו משתנה עד שהלחץ בו גדל מאוד.
 
 

מה עושים על הלחץ שנוצר במדחס?

 
כאשר דוחסים חומר לאותו נפח הצפיפות שלו עולה, ולמעשה נוצר כוח שניתן להשתמש בו לצרכים שונים ביניהם לקירור, לניקוי ולהנעה. למשל, כאשר יש אוויר בלחץ גבוה ומשחררים אותו בצורה מבוקרת ניתן להניע גלגל שיניים מסוים וכך למעשה עובד גם מנוע הבנזין, רק ששם זה קורה על ידי שריפה של דלק. השימוש באנרגיה חשמלית לדחיסת אוויר ורק לאחר מכן שימוש באוויר להנעה או למגוון שימושים הפך את הקומפרסורים לתעשייה לכלים הכי חשובים שיש. כיום ניתן לראות אותם כמעט בכל תעשייה, מתעשיות מתכת, תעשיות החקלאות, ענף הבנייה ועוד.
 
 

מהי מטרתו של מדחס האוויר?

 
האוויר שמסביבנו יכול להיות הרבה יותר שימושי אם רק יהיו את המכשירים הנכונים שיאפשרו זאת. זה בדיוק מה שעושה המדחס, הוא מסוגל לדחוס את האוויר על ידי הקטנת הנפח שלו ובכך לאפשר אנרגיה מתפרצת וזמינה. השימושים של המדחסים מלווים אותנו במקומות שונים בחיינו וגם בתעשייה הם רבים ושימושיים.
 
 
 

מי משתמש בקומפרסור תעשייתי?

 
 
כמעט בכל תעשייה אפשר לראות קומפרסור תעשייתי בפעולה. אפשר לראות אותו בפסי ייצור שלמים כאשר ענף זה נקרא פנאומטיקה, כאשר באמצעות לחץ האוויר שנוצר והיציאה המהירה של האוויר בפתח יחסית קטן, ניתן לשנע להזיז גלגלי שיניים ומשם לשנע פס ייצור שלם. יכול להיות שהקומפרסור שימושי דווקא לקירור, כאשר לחץ אוויר יכול לקרר משטחים גדולים במהירות. לחץ האוויר שמייצר הקומפרסור התעשייתי יכול להיות שימושי ביותר גם לניקיון, כאשר הפעולה המוכרת ביותר היא ניקוי חול שבמהלכו מותז חול בלחץ אוויר גבוה אל עבר משטח מסוים לניקוי מוחלט שלו.
ראו שאלות נוספות על שימוש באוויר