מערכות אוויר דחוס

 
דחיסת כמויות גדולות של אוויר מייצרת אנרגיה. כאשר דוחסים כמויות גדולות של אוויר אל תוך מאגרים גדולים, יוצרים למעשה מצב שבו יש אוויר דחוס זמין. מהרגע שבו אוגרים את האוויר הדחוס והזמין, כל שנותר הוא לבחור כיצד לנצל אותו. ברוב המקרים, משתמשים בו על מנת להפעיל סוגים שונים של מערכות ממוכנות.

כאשר משתמשים באוויר דחוס למטרה זו, חוסכים את הצורך באנרגיה ממקורות אחרים. בפועל, אפשר למשל לראות מערכות ממוכנות שמשתמשות באוויר דחוס גם בענפי תעשייה וגם בתחומים ספציפיים כגון הפעלת פסי ייצור, משאבות ובוכנות. כמו כן, האוויר הדחוס הוא חלק בלתי נפרד ממערכות שהתנועה שלהן מבוססת על שינויים בלחץ אוויר.

 
מערכת אוויר דחוס
 

שירותי התאמה אישית של מערכות אוויר דחוס

 
התאמה אישית למשל יכולה למנוע את רוב ההתלבטויות בשאלה איזה סוג של מערכת לבחור. אם מלכתחילה פונים אל חברה מקצועית שיש לה את הידע והניסיון הנדרשים על מנת להתאים כל סוג של מערכות אוויר דחוס לצרכי הלקוחות באופן אישי, מגדילים את הסיכוי לכך שהפרויקט יסתיים על הצד הטוב ביותר.

התאמה אישית כוללת גם את בחירת המערכת וגם את ההתקנה שלה. בהמשך, חברה שמבצעת את ההתקנה בהתאמה אישית יכולה לעמוד לצד המפעלים בתחזוקה השוטפת ולהתמודדות עם התקלות הנפוצות. כמו כן, רצוי לתת עדיפות לחברה שמציעה מגוון של מערכות לייצור אוויר דחוס ולהתמקד גם בשירות הטכני וגם בשירות הלקוחות.

 

איך עובד תהליך הייצור של האוויר הדחוס?

 
השאלה המתבקשת היא איך מגיעים למצב שבו יש מכלים שמלאים באוויר דחוס וזמין. בדיוק כאן נכנסות לתמונה מערכות אוויר דחוס, שזה התפקיד שלהן: לדחוס כמויות גדולות של אוויר ולאחר מכן לדאוג לאצור אותו בתוך מאגרים ייעודיים. כאשר המערכת שדוחסת את האוויר פועלת בצורה אופטימאלית, גם המערכות הממוכנות שניזונות ממנו יכולות לפעול באופן תקין.

התנאי החשוב ביותר לניצול היתרונות הוא להתקין את המערכת בצורה נכונה. כאשר רוצים להתקין מערכות כאלה, יש כמה שיקולים ששווה לשים לב אליהם:

א. המפרט של המערכת – בשלב הראשון צריך להגדיר את אופי השימוש. בעזרת הגדרה של אופי השימוש ניתן לדעת בין איזה סוגים שונים של מערכות להשוות, מה המפרט הטכני שבו צריך להתמקד וכמה זה אמור לעלות.
כדאי לדעת שבמערכות אוויר דחוס יש רכיבי מפתח שמשפיעים על המפרט ועל הביצועים.

רכיבי המפתח הם לדוגמה יחידות יניקת האוויר, המדחסים שמסוגלים לדחוס את כמות האוויר המבוקשת בלחץ האוויר שהוגדר עבור המערכת ואת יחידות הסניקה ולשחרור האוויר עם הצנרת הקבועה שמיועדת להוביל אותו אל יחידות הקצה שגם צורכות אותו.
במלים אחרות, המפרט עוזר לבחור נכון, כי הוא מתאר במובן מסוים את אופן הפעולה. בעזרת המפרט הזה אפשר לדעת למה לצפות מהמערכת וניתן גם ליהנות מהיתרונות שלה בטווח הארוך.

ב. התקנה לפי התפקיד של המערכת – בשלב השני בודקים איזו חברה יכולה לבצע את ההתקנה לפי התפקיד שמיועד להן. למרות שהתפקיד הבסיסי והמשותף לכל סוגי המערכות הוא דחיסת אוויר ולאחר מכן ריכוז ואצירה שלו בתוך מאגרים ייעודיים, יש מערכות שיכולות לנהל את מאגרי האוויר ואף לפקח על לחץ האוויר כדי לשחרר אותו על פי דרישה.

השחרור של לחץ האוויר על פי דרישה מתבצע בצורה אוטומטית מהמערכות הממוכנות. בשביל שהמערכות הממוכנות שזקוקות לאוויר דחוס יקבלו אותו, ההתקנה צריכה לכלול חיבור שלהן אל המערכת.

ג. עמידות – כל חלקי המערכת חייבים להיות עמידים בלחצי האוויר. זה נשמע מובן מאליו, אבל הרבה מאוד פעמים יש חברות וארגונים שרוכשים מערכות אוויר דחוס עם עמידות מסוימת שנפגעת בתהליך ההתקנה. בשביל למנוע את זה, חייבים לוודא מלכתחילה עמידות ברורה של המערכת ולהתרשם מהמפרט הטכני כדי להסיק לגביה.

מלבד עמידות בלחצי האוויר שנוצרים בתוך המערכת ומשתחררים החוצה, צריך לבדוק גם את העמידות בפני קורוזיה. העמידות בפני קורוזיה חשובה כי היא מצטברת ברוב המערכות כתוצאה מהלחות שיש באוויר. אם רוצים שהמערכת תחזיק מעמד לאורך שנים, רצוי לוודא שהיא עמידה ושההתקנה שלה מתבצעת על פי הסטנדרטים המקובלים.

כמו כן, עמידות עשויה להיות מושפעת מהגמישות של המערכת. כאן, השאיפה היא לבחור וגם להתקין מערכות אוויר דחוס שהן מספיק גמישות כדי למנוע נזקים שעלולים להיגרם בגלל תנודות חדות ופתאומיות. תנודות חדות כאלה בלחץ האוויר מתרחשות כל הזמן בתוך המערכת ומחוצה לה, אך עמידות גבוהה והתקנה מקצועית ימנעו את הנזקים.

גם החשיפה לקרני UV עלולה לגרום נזקים לסוגים מסוימים של המערכות. אם מתקינים את המערכת במקום פתוח שחשוף לשמש, העמידות צריכה להיות מובנית בתוך המפרט ולהשפיע על חומרי הגלם. לאחר מכן, רצוי לתאם התקנה של המערכת שכוללת הקצאת פתרונות קירוי והצללה.

 
 
דחיסת אוויר
 

בדיקות שוטפות ותיקונים על פי הצורך

 
מערכות אוויר דחוס חשופות לבלאי ושחיקה ושימוש לא נכון עלול לגרום להן נזקים. לכל אורך תקופת השימוש בהן לצורך הפעלת מערכות ממוכנות אחרות, כדאי לבצע בדיקות שוטפות. ברוב המקרים, החברה שמוכרת את המערכת מבצעת את הבדיקות בעצמה ומגישה דוח ממצאים עבור הלקוחות. עם זאת, במפעלים גדולים יש לפעמים מחלקה פנימית שאחראית על ביצוע הבדיקות ובקרת האיכות.

לסיכום, מערכות אוויר דחוס הן חלק חשוב בענפי התעשייה השונים. באמצעות המערכות הללו ניתן לייצר כמויות גדולות של אוויר דחוס ולאחר מכן לנצל אותו כמקור אנרגיה. בשביל ליהנות מהיתרונות של האוויר הדחוס, חשוב לבחור בצורה נכונה את המערכת ולהתייעץ עם טריו אייר גם לגבי ההתקנה.

לפרטים נוספים ולרכישה צרו קשר עם חברת טריו אייר