איך עובד מחולל חנקן?

 

מהו מחולל חנקן ולמה הוא משמש?

 
מחולל חנקן הוא למעשה מכשיר או יותר נכון מערכת, שאמורה להפריד את החנקן מהאוויר, החנקן יכול להיות הרבה יותר יעיל ממה שנדמה לכם, הוא יכול להשתתף בהקפאה של חומרים ובמגוון רחב של תהליכים כימיים אחרים. למרות שהחנקן נמצא באחוז גבוה מאוד באוויר, 78 אחוזים ליתר דיוק, קשה מאוד להשתמש בו כיוון שהוא נמצא באוויר יחד עם האוויר ולכן עולה הצורך להפריד אותו. החנקן יכול להיות שימושי מאוד לתעשיות רבות ומחולל החנקן הוא זה שמצליח להפריד אותו ולספק אותו לאותם המפעלים. מחולל חנקן מבטל את הצורך בחנקן שמגיע בצורתו הנוזלית או סוללת חנקן שאותה ניתן לקנות במחיר יחסית יקר. בעזרת מחולל חנקן ניתן לבודד אותו באופן עצמאי לחלוטין, זול ומהיר.

 

כיצד בנוי מחולל חנקן וכיצד הוא פועל?

 
  • מחולל חנקן היא מערכת שלמעשה בנויה משני מיכלים וצינורות שמחברים ביניהם. שני המיכלים הללו אוגרים בתוכם את החומר שלמעשה יכול לספוח את החמצן, כאשר כך ניתן לבודד את החנקן שנותר במיכל. מחולל חמצן פועל בדיוק בשיטה ההפוכה ובו יש חומר שיכול לספוח את החנקן. אל המיכלים הללו ודרך רשת הצינורות מוזרם אוויר דחוס.
  • האוויר הדחוס זורם עד אשר הוא נותר כלוא על ידי ה-CMS וכך חנקן נקי זורם הלאה בעוד החמצן נותר מאחור בעזרת אותה ספיחה שעליה דיברנו מקודם. כך התהליך חוזר שוב ושוב עד שאחוז החנקן מגיע לרמה הרצויה שכמובן נקבעה מראש.
  • מחולל החנקן מזרים את האוויר הדחוס דרך המיכל השני לביצוע תהליך נוסף שמסיר את משקעי החמצן שעוד נותרו במאה אחוזים עד שרמת הטוהר של החנקן תהיה הכי מירבית שאליה ניתן להגיע.
  • תהליך זה למעשה מהווה מחזור קבוע שמשתנה רק לפי לחץ העבודה והערכים שאותם קובע המשתמש. אחרי ייצור החנקן הגז נאגר באותם מיכלים שמחוברים לצנרת המפעל כך שניתן להשתמש בחנקן מתי שרק רוצים לכל מיני שימושים.

 

מהם השימושים החנקן בתעשיות השונות?

 
 
החנקן הוא אחד הגזים הכי שימושיים שיש בתעשייה. אפשר להשתמש בו למגוון שימושים כמו למשל לצרכי הקפאה, לחיתוך מדויק יותר בלייזר, לעיבוד מזון או יצירת משקאות תוססים, אריזת מוצרים בטוחה, תהליכים כימיים שמתבצעים במעבדות וכן הלאה. ניתן להשתמש בחנקן גם לעיבוד שבבים אלקטרוניים כאשר החנקן יכול להשפיע על החומרים בדרכים שונות שיטיבו עם התעשיות.
 
 
 
 
 
 
 
גם ביקבים משתמשים בחנקן כדי ליצור יינות טובים יותר ולשפר את הטעמים שלהם. ניפוח מיכלים יכול להתבצע במהירות רבה יותר באמצעות חנקן, וכאשר יש אותו במיכלים גדולים ודחוסים השימוש נהיה יעיל מאוד.

 

כיצד נקנה את מחולל החנקן המתאים ביותר?

 
צריך לזכור שמחוללי חנקן יכולים להיות שונים מאוד זה מזה. יש מחוללי חנקן גדולים יותר ויש קטנים יותר, יש מחוללי חנקן יעילים יותר שיכולים לפעול בלי בעיות לעומת דגמים של חברות פחות מוכרות ומנוסות וכן הלאה. כמובן שיש גם חשיבות לאיכות הפעולה שלו הרי ככל שרמת הטוהר של החנקן תהיה גבוהה יותר ותתקבל בקלות רבה יותר הרי מדובר על מחולל חנקן טוב יותר. כמובן שכל הפרמטרים הללו משפיעים גם על המחיר שלו, המחיר יכול להיות גבוה מאוד אך בכל זאת הוא יכול להיות שווה את התשלום. עדיף לרכוש מחולל חנקן איכותי ואמין וחשוב לזכור גם לבחור בחברה המתאימה שתספק לכם שירות ייעוץ והתאמה מקצועיים לצרכים של המפעל שלכם.